Tantra

A tantra egy több ezer éves hagyományokra alapuló spirituális rendszer. Egy olyan szellemi irányzat, ahol meditációk, bölcseletek és különféle jógagyakorlatok által fejlesztjük magunkat testi, lelki, szellemi egészségünk, harmóniánk érdekében.

A Tantra jelentése

A tantrát egyes írások hálóként, szövevényként is jellemzik, mely az élet szövevényességét mutatja nekünk.

 

Azt a bölcsességet jelenti, amiben a tudat olyan mértékű kitágulása történik, aminek segítségével sokkal több mindent megláthatunk, mint amit egy átlagos tudatállapotban megszoktunk.

 

A tantra szó a megvilágosodott állapotban való létben való tapasztalásokat is jelenti, valamint azokat a szentírásokat is, amik ebben az állapotban íródtak régi tantrikus bölcsek tanításai, kinyilatkoztatásai által. Ezek nagyon magasztos átfogó és spirituális szerzemények a meditációs egység és istenélmény tapasztalásokról. Ezeket tantráknak hívják a hindu es a buddhista ágakon is.

Hálót, hálózatot, szövevényt is jelent, ami egyrészt az élet szövevényességét szimbolizálja, másrészt a tantrikus szent szövegekre is utal. Azt is jelzi, hogy minden mindennel összefügg, és hogy minden apró dolognak meg tud lenni az értelme és jelentősége. A háló valószínűleg még a tanítványi láncolatot is jelöli, ahol a bölcsesség hálóját egy közös tan köré fonják a láncolat tagjai.

A tantra kiterjesztés jelentése is több mindennel áll kapcsolatban, azt mutatja többek közt, hogy a tudatosság az élet minden területére kiterjeszthető, még azokra a dolgokra is, amik esetleg nem megszokottak, akár még bizonyos tabutémakra is, vagy akár az egyszerű mindennapokra egyaránt.

 

Tantrikus életmód

A tantrában egy olyan keresés történik, egy olyan felfedező útra indulunk, ahol a Forráshoz próbálunk visszatalálni. Oda, ahonnan meglátjuk, megérezzük a lényeget, ahol megtapasztaljuk a fényt, ahonnan embertársainkat  testvéreknek tudjuk tekinteni. 

A tantrikus meditációkat lehet végezni az élet minden területén, s nem kell hozzájuk messzi tájakra elvonulni, sem egyedül lenni egy barlangban, vagy sivatagban évekig. 

Lehet tudatossággal és megfelelő tisztelettel lenni minden teremtett dolog iránt, és fel lehet fedezni mindenben a teremtés szent megnyilvánulását.

A tantra egyszerre egy nagyon mély és komoly gondolkodásmód és művelet, és ugyanakkor az élet extatikus örömteli ünneplése is egyszerre.

 

A tantrikus filozófia

A tantra gyakorlatai közé tartozik többek között a meditáció és a jóga is.

Az eredeti tantrikus szellemiség a világ és az ember megismerésének filozófiája és tudománya. Ez a fajta filozófia azonban nem csak az elméből, elméletekből származik, hanem tapasztalásokból is. Egy nagyon régi, ősidőktől fogva létező valóságról szól, ami összekapcsolódik az emberiséggel, a természettel és mindennek az eredetével és céljával, és magyarázatot ad a világ működésére.

A tantra feltételez egy magasrendű tudatosságot, ami viszont nem választható el az egyéntől.

Ez a tudatosság a tantra szerint nem csupán kívül, hanem odabent is megtalálható. Mondhatnánk úgy is, hogy a tantra Istenképe maga a Tudatosság, mely nem az elméből, hanem a valódi megtapasztalásokból származik. 

Tantrikus jelképek közé tartoznak a női és férfi princípium összeolvadását jelképező alkotások, amit akár szeretkező párként, akar jóni – lingam egységeként láthatunk. Emiatt is sokan a tantra szó hallatán egyből valamilyen szexuális tevékenységre asszociálnak, vagy azt gondolják hogy a szeretkezés maga a tantra.

Azonban a tantra olyan mértékben szól a szexről, amennyire az egész világ minden része: a teremtés és pusztulás esszenciája, a mindenséggel való egyesülés felé való spirituális törekvés, és az örökké megújuló és álomba merülő természet.

 Mindenben ott van a polaritás, és ugyanakkor ezek kiegyenlítődésére való mozgás is, úgy az időjárásban, ahogy az emberben.

A tantra az egész világban lévő rendszert egy teljes egésznek nézi, és az egészen kicsi dolgokban is meg tudja látni az isteni magasztosságot. Ugyakkor a magasztos is képes egy apró porszemben is megnyilvánítani önmagát. A tantra egy olyan világnézetet képvisel, aminek valódi megértéséhez, összefüggéseihez széleskörű gondolkodásmódra és kellő szellemi előképzettségre van szükség.

Lényegét nem lehet megérteni egy korlátozott tudatállapotból, ugyanakkor mégis meg lehet érteni egy legegyszerűbb hétköznapi dologgal kapcsolatban is. 

A tantra gyakorlása

A tantrában nagyon fontos a folyamatos gyakorlás, amit tantra jógának neveznek. A tantra a megtapasztalás útja, ez viszont nem jelenti azt, hogy mindent mindenkinek meg kell tapasztalni. A gyakorlatok mindig attól függenek, mire használjuk, és milyen állapotban vagyunk éppen. És legfontosabb hozzá a megfelelő szellemi háttér.

 

A megtapasztalásokhoz adott útmutatások vannak, amiket érdemes komolyan venni.

Néha veszélyes vagy kártékony is lehet az, amikor bizonyos tantrikus gyakorlatokat csak úgy felkészülés, megfelelő segítség és szellemi előképzettség nélkül végez valaki.

Az eredeti tantra gyakorlása ugyan egy gyors út tud lenni a fejlődéshez. Úgy mondják a leggyorsabb, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne benne fokozatosság. Fontos, hogy a feldolgozási folyamat is megfelelő legyen, és adjunk kellő időt annak is. 

A mai gyorsított világban sokan azt hiszik, hogy a tantrát is, mint egy gyorséttermi ételt el lehet fogyasztani. Ez egy nagy téveszme. El lehet fogyasztani gyorsan is belőle dolgokat, csak akkor nem kell csodálkozni, ha megfekszi a gyomrot.

Ezek a szabályok nem feltétlen vonatkoznak a manapság népszerű neotantrikus, pl. átlagembernek írt könyvekben, vagy workshopokon tantrának nevezett egyszerűbb kapcsolódás gyakorlatokra.

Amennyiben ezek nem tartalmaznak olyan komolyabb légzéstechnikákat vagy kundalini gyakorlatokat, amiket haladóknak találtak ki, akkor nyugodtan lehet végezni.

Ha ilyennel  kerülsz kapcsolatba, mindig figyelj az érzéseidre és ne csinálj semmi olyat, ami nem esik jól.

A tantra határokat átlépő komolyabb, nehezebb gyakorlatai, a magas szinten, évek, évtizedek óta meditáló – gyakorló tantra jógiknak valók. Ha te nem ez vagy, akkor ne csinálj olyan gyakoratokat, amik túl erőteljesek, mert nem biztos, hogy fel vagy minden szinten készülve az azok okozta hatásokra.

A testnek, elmének, érzelmeknek szüksége van az edzésre ugyanúgy, mint egy sportban, hogy elviseljen nagyobb behatásokat. Még akkor is, ha az a behatás a fejlődést szolgálja hosszútávon. Ha úgy akar valaki hosszútávot futni, hogy nem futott még életében hosszabb távon soha, akkor nem valószínű, hogy jót fog tenni a lábának vagy a tüdejének, ha hirtelen megpróbálja. Amennyiben viszont edzett előtte eleget, akkor egészséges, fejlesztő tud lenni, sőt meg is nyerhet vele egy bajnokságot.

A tantra célja egyáltalán nem a másokkal való versengés. Bajnoka azonban lehet az ember önmagának, amint meg tudtja zabolázni a legkomolyabb ellenfeleit: azokat az egészségtelen mintákat, szokásokat és gondolatokat, amik megkeserítik az életét. De ehhez a győzelemhez sok gyakorlásra, edzésre van szükség.
 

Ha kezdőként téged egy tantrikusnak nevezett programon vagy beavatás címszóval bármi olyanra próbálnak rávenni, amivel kapcsolatban:

  • Nagyon nagyfokú kényelmetlenséged származik és rossz érzés párosul 
  • Olyat csinálnak veled, amihez nem járultál hozzá előzetesen
  • Nagyon rossz belső megérzésed van a dologgal kapcsolatban
  • Ártalmasnak érzékeled saját magad vagy a környezeted számára
  • Arra próbálnak rávenni, hogy szakítsd meg a kapcsolatot a családoddal, barátaiddal 
  • Elhitetik veled, hogy kötelező szexuálisan érintkezned az oktatatóval
  • Gyors kundalini ébresztést ígérnek
  • Stb.

Amennyiben tapasztalsz ilyesmit, vagy ezek közül valamelyiket, valószínűleg jobb felhúzni a nyúlcipőt, vagy elgondolkozni azon, neked való – e az a program. 

A tantra és a kundalini

Siva és Sakti az isteni erő és a tudatosság megnyilvánulása.

Az eredeti tantra gyakorlásnak a kundalinivel való munka az egyik alapja. A kundalivel kapcsolatban is számos téveszme kering. Ennek egyik oka az, hogy a kundalini egy sokkal bonyolultabb és veszélyesebb dolog, mint ahogy sokan elbagatellizáljak manapság.

A kundalini energia az a hatalmas potenciál, amit Saktinak is hívnak, ami az isteni erő maga.

Tudatosság nélkül pusztító erő, kellő tudatossággal pedig csoda. Bennünk és mindenben ott van. A Tudatosság (Siva) erő nélkül nem tud megnyilvánulni, az Erő tudatosság nélkül pedig káosszá válik. Ezért fontos mind a kettő oldalunkat harmóniába hozni, a polaritásokat kiegyenlíteni magunkban békével és szeretettel. Ha a szívünk irányít, akkor tudunk középre kerülni,  a boldogság felé haladni, és másokat is boldoggá tenni. 

Ezt a folyamatot megfelelő tisztelettel, alázattal és lassúsággal kell kezelni. A kundalini gyakorlatok segítenek megtisztítani az energiapályákat és megnyitni az utat az erőink harmonikus áramlása felé. Ha idő előtt piszkálgatjuk az erőt úgy, hogy közben tele vagyunk szennyel, vagy elnyomott feszültséggel, akkor az erő megindulásakor, mint egy betömődött vulkán fog kitörni, hatalmas pusztítást okozva akár.

Az az eredeti tantra kundalini gyakorlatok a harmóniát, tudatosságot, fokozatosságot képviselik, miközben a fejlődést, szeretetet, gyógyulást és gyógyítást tűzik ki célul.

Beszéljünk